100 lat niepodległości państwa polskiego i pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W  Miasteczku Galicyjskim, filii Muzeum Okręgowego w Nowym Sącz,  7 marca 2018 r. uczniowie kl. VI i VII  obejrzeli  wystawę plenerową “Ojcowie Niepodległości” poświęconą twórcom Niepodległej  Polski, a przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa jest prezentowana  w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w przekonaniu o konieczności pogłębienia wiedzy historycznej młodego pokolenia, uważając że może być  ważnym elementem ich wychowania patriotycznego.
Uczniowie mieli także okazję poznać historię Żołnierzy Wyklętych oglądając filmy: „Jastrząb. Żołnierz Łupaszki”.  Film opowiada historię „żołnierza wyklętego”, por. Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”. Pokazuje jego losy na Wileńszczyźnie w szeregach AK 3. Brygady „Szczerbca” i 5 Brygady „Łupaszki” na Podlasiu i Białostocczyźnie. „Jastrząb” to wręcz ikona polskich bohaterów na równi z Zdzisławem Badochą „Żelaznym” czy Henrykiem Wieliczko „Lufą”. Był ranny w bitwie pod Murowaną Oszmianką. Jako dowódca patrolu dywersyjnego dokonał wielu brawurowych akcji na terenie całej Polski. Film o nim pokazuje również jego późniejszą walkę o odkłamywanie polskiej historii m.in podczas spotkań z młodzieżą. Mówi o jego przemyśleniach na temat wartości i miłości do Ojczyzny. Drugim filmem był Kapelan wyklęty ks. Władysław Gurgacz – kapelan Polski Podziemnej.