Złote szkoły NBP. Giganci finansów osobistych.

Zapraszamy chętnych i ambitnych uczniów klasy siódmej i ósmej do udziału w I edycji programu „Złote Szkoły NBP”.  Program popularyzuje zagadnienia ekonomiczne w środowiskach szkolnych, kształtuje kompetencje ekonomiczne uczniów. Szkoły, biorące w nim udział mają możliwość zdobycia prestiżowego tytułu „Złota Szkoła NBP” oraz atrakcyjnych nagród pieniężnych.

Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się
w świecie finansów oraz rozbudzanie postaw przedsiębiorczych.

Tematem przewodnim pierwszej edycji jest hasło „Giganci finansów osobistych”. Finanse osobiste to sztuka zarządzania własnymi pieniędzmi. Umiejętność kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby.

Uczniowie (minimum pięciu), którzy zgłoszą się do programu tworzą z nauczycielami Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Drużyna będzie odpowiedzialna za przygotowanie i realizację trzech zadań poświęconych finansom osobistym tj. spotkania z ekspertem, lekcji z ekonomią i debaty szkolnej. Drużyna najpierw zdobywa niezbędną wiedzę do wykonania zadań, opracowuje pomysły na ich realizację i przeprowadza zadania programu. Zadania mogą być przeprowadzone w szkole lub w przypadku nauki zdalnej w formie online.

W realizowanych zadaniach będą poruszone następujące zagadnienia:

  1. Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi
  1. Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel
  2. Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania
  3. Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników
  4. Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą
  5. Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich
  6. Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych

Zgłoszenia prosimy kierować do wychowawców klas lub p. Urszuli Antkiewicz.

Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów, prezentujących omawiany program.

https://www.youtube.com/watch?v=p5SIfXXRrCM

https://www.youtube.com/watch?v=oJZ8zsmgDSM

Wielkość czcionki
Zmień kontrast